The following table provides some information on carbon dioxide solubility in wa
ID: 622799 • Letter: T
Question
The following table provides some information on carbon dioxide solubility in water. What is the Henry's law constant for CO2 at 20 degree C? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. What pressure is required to achieve a CO2 concentration of 5.60 Times 10_2 M at 20 degree C? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. At 1 atm. how many moles of CO2 are released by raising the temperature of 1 liter of water from 20 degree C to 25 degree C? Express your answer to three decimal places and include the appropriate units.Explanation / Answer
1. H= P / Conc. = 1/ 3.8*10^-2 = 26.315 (mol /L atm) 2. P = H * Conc. = 1.47 atm 3. CO2 released = 1/ 3.8*10^2 - 1/5.6*10^2 =0.03736 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.