14. (12 points total) The following reaction is used in some labs to produce gre
ID: 617900 • Letter: 1
Question
14. (12 points total) The following reaction is used in some labs to produce greenhouse gas: CaCO3(s) + 2HCl(aq) ? CaCl2(aq) + H2O(l) + CO2(g) a) (6 pts) In an experiment 25.0 mL of 1.00M HCl and 1.73g of CaCO3 were used. How much CO2 in grams can form? Show your work: Answer: ____________ g I already know this _____________________________________________________________________________________ PLEASE SHOW ALL WORK HERE b) (6 pts) In another experiment CO2 gas was collected over water. Its volume measured at 20.0 oC and 750. mm Hg was 0.153L. What is the percent yield of CO2 if the expected theoretical yield is 8.11Explanation / Answer
25mL 1 M Hcl=25x1 millimole of Hcl=2.5x10^-2 moles Hcl 1.73g CacO3=1.73/100 moles=1.73x10^-2 moles thus 1.25 millimoles CO2 is produced=1.25x10^-3x44=0.055g b.PV=nRT (750-17.55/760)x0.153=nx0.0821x293 n=6.129x10^-3 percent yield=nx100/nexpected=75.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.