A 1.762 g sample of impure H2C2O4 (MW =90.04) was dissolved in water and the imp
ID: 617629 • Letter: A
Question
A 1.762 g sample of impure H2C2O4 (MW =90.04) was dissolved in water and the impurities removed by filtration. 50.00 mL of .01028 M NaOH was added to the filtrate, this being in excess of the amount needed to neutralize both hydrogens of the H2C2O4. The excess NaOH required 12.62 mL of 0.1251M HCl to reach the equivalence point. What was the weight % of H2C2O4 in the sample.Explanation / Answer
2MnO4 ^1- + 16H^(1+) + 5C2O4^2- ----> 2Mn^(2+) + 10CO2 + 8HOH Knowns: 48.0 mL of 0.100 M KMnO4 required to titrate the sample including H2C2O4. 2 Moles of MnO4^1- required to titrate 5 moles of C2O4^2- Step 1) How many moles of MnO4 was used? 0.0480 L * 0.100 M = 0.00480 mol Step 2) Convert to equivalents of C2O4^2- titrated. 5/2 * 0.00480 mol = 0.0120 mol Since oxalic acid is 1:1 with C2O4^2-; Step 3) Convert this moles to mass. Molar mass oxalic acid (H2C2O4) in sample: 90.03 g/ mol (taken from wikipedia at http://en.wikipedia.org/wiki/Oxalic_acid… Multiply this molar mass by the moles found: 0.0120 mol * 90.03 g/ mol = 1.08036 g reduce to significant figures: 3 digits from 0.0120 mol; therefore 1.08 g step 4) find the % weight/weight of H2C2O4 in sample of 2.00 g; 1.08 g / 2.00 g * 100% = 54.0 %
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.