A mixture of 8.0mol of H2 (g) and 4.0mol of O2 (g) is placed in a sealed evacuat
ID: 603200 • Letter: A
Question
A mixture of 8.0mol of H2 (g) and 4.0mol of O2 (g) is placed in a sealed evacuated container made of a perfect insulating material at 28 degrees C. The mixture is ignited with a spark and it reacts to form liquid water.Find the temperature of the water.Explanation / Answer
?Hf for H2O is -285.840 kJ/mol ?Hf for H2 and O2 = 0 2 H2(g) + 2 O2(g) -> 2 H20 (l), ?Hf = 2(-285.840)kJ/mol Therefore 571.68 kJ of energy is created from the reaction, and you end up with 2mol of H20 2mol H2O = 36.06g H2O Water has a specific heat capacity of 4.186 J/g*K Q = mc?T 571680 J = (36.06g)(4.186J/g*K)(?T) ?T = 3787.3K (or C, doesn't matter) ?T = T2 - T1 3787.3 + 24 = 3811.3 degrees Celcius, the instant combustion is complete
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.