Problem: \"I am going to dilute 1.00 ml of 0.5190 M HCL and place it in a 1 lite
ID: 601358 • Letter: P
Question
Problem: "I am going to dilute 1.00 ml of 0.5190 M HCL and place it in a 1 liter volumetric flask and fill it to the line with water. I am then going to take 1.00 ml of that solution and put it in a second 1L flask and fill that to the mark with water. Finally, I am then going to take 1.00 ml of that solution and place it in a 500 ml flask and add water until my final volume is 500 ml."
Make the following assumptions:
1) All volumetric flasks are class A volumetrics
2) The 1.00 ml amounts were measured with a 1000 uL adjustable micropipet.
3) The original HCL solution had an uncertainty of .0003M in its molarity.
Question: What is the concentration of HCL in the final solution, and what is the uncertainty in that molarity?
Explanation / Answer
1*0.519=1000*m1 1*m1=1000m2 1m2=500m3 0.519=1000*1000*500m3 m3=1.038*10^(-9)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.