Heating HI(g) at 425 degree C causes some of this compound to decompose, forming
ID: 601145 • Letter: H
Question
Heating HI(g) at 425 degree C causes some of this compound to decompose, forming H2(g) and I2(g). Eventually, the amounts of the three species do not change further; the system has reached equilibrium. (at this point, approximately 22% of the HI has decomposed.) Describe what is happening in this system at the molecular level.Explanation / Answer
HI -->(1/2) H2 + (1/2) I2 let assume we have one mole of HI coefficient of decomposition = 0.22 [HI] = 1 - 0.22 [H2] = 0.11 [I2] = 0.11 Equillibrium constant = [H2]^(1/2) * [I2]^(1/2)/[HI] = (0.11)/(0.88) = 0.125 At molecular level there is a dynamic conversion of HI and H2 & I2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.