A mixture of 2.12e-01 mol of Cl2, 1.88e-01 mol of H2O, 2.20e-02 mol of HCl, and
ID: 596859 • Letter: A
Question
A mixture of 2.12e-01 mol of Cl2, 1.88e-01 mol of H2O, 2.20e-02 mol of HCl, and 2.02e-01 mol of O2 is placed in a 1.0-L steel pressure vessel at 554 K. The following equilibrium is established:2 Cl2(g) + 2 H2O(g) <=> 4 HCl(g) + O2(g)
At equilibrium 1.12e-02 mol of HCl is found in the reaction mixture. Calculate the equilibrium pressures of all gases in the reaction vessel and the value of KP for the reaction. Pick the correct statement from the multiple choices. Use the value R = 0.0821 L-atm/mol-K for the gas constant.
a) The equilibrium constant is KP = 1.2e+04 .
b) The equilibrium constant is KP = 8.1e-05 .
c) The equilibrium pressure of O2 is PO2 = 9.33 atm.
d) The equilibrium pressure of Cl2 is PCl2 = 9.39 atm.
e) The equilibrium pressure of H2O is PH2O = 8.32 atm.
Explanation / Answer
c) The equilibrium pressure of O2 is PO2 = 9.33 atm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.