More practice from Chapters 11 and 12. 1. A piece of an unknown metal M weighing
ID: 594024 • Letter: M
Question
More practice from Chapters 11 and 12. 1. A piece of an unknown metal M weighing 1.42 g is dropped into aqueous HCl, producing MCl3 and H2 gas. 275 mL of H2 are collected at 22 °C and 745 mm Hg. What metal is M? Answer: I 2. Nitrogen gas and hydrogen gas react to make NH3 gas. How many L of NH3 gas at 45 ° C and 2.2 atm can be produced by reacting 125 L of nitrogen at at 25 °C and 4.0 atm with 275 L of hydrogen at at 25 °C and 5.0 atm? Answer: 440 L 3. How many mL of water do you have to add to 275 mL of 0.350 M NaCI to make a solution that is 0.100 M? Answer: 688 mL. 4. 0.254 g of an unknown acid are dissolved in 35.0 mL of water. It takes 18.4 ml. of 0.107 M NaOH to neutralize the acid. What is the molar mass of the acid? Answer 129 g/molExplanation / Answer
1) The reaction is
2M + 6HCl ------> 2MCl3 + 3H2(g)
3mol of H2 is produced from 2mole of Metal
So, if we know No of mole H2 produced we can calculate No of mole of Metal roduced
Ideal gas equation is
PV = nRT
Where,
P= Preaasure, 745mmHg=0.980atm
T= temperature, 22=295.15K
V = Volume , 275ml = 0.275L
R = gas constant , 0.082057(L atm/mol K)
no of mole , n = PV/RT
= 0.980atm × 0.275L/0.082057(L atm/mol K) × 295.15K
= 0.0111275mol
So, 0.0111275mol of H2 produced and it represents (2/3)×0.0111275 = 0.00742mol of Metal
Mass of Metal = 1.42g
Molar mass = mass/no of mol
= 1.42g/0.00742(g/ml)
= 191.37g/mol
this is nearest to molar mass(atomic mass) of Ir
Therefore,
The unknown metal is Ir
2) First determine the no of mole of Hydrogen and Nitrogen using ideal gas equation
No of mole,n=PV/RT
No of mole of Hydrogen =5.0atm × 275L/0.082057(L atm/mol K) × 298.15K = 56.20
No of mol of Nitrogen = 4.0atm × 125L/0.082057(L atm/mol K) × 298.15K =20.44
Now, look at the reaction
N2 + 3H2(g) -----> 2NH3(g)
Stoichiometrically , 1mole of N2 react with 3 mole of H2
So, 20.44mole of N2 react with 3× 20.44 = 61.32mole of H2 but avoilable H2 is 56.20only
So, H2 is limiting reagent
Stoichiometrically, 3mole of H2 produce 2mole of NH3, so 56.20mol of H2 produce (2/3)×56.20mol= 37.46moles of NH3
temperature of NH3 = 45=318.15K
Pressure of NH3 = 2.2atm
Volume, V = nRT/P
= 37.46mol×0.082057(L atm/mol K) ×318.15K/2.2atm
= 440L
3) Apply the formula
C1 × V1 = C2 × V2
where,
C1 = initial concentration , 0.350M
V1 = initial Volume , 275ml
C2 = Final concentration, 0.1M
V2 = Final volume,?
V2 = C1 × V1/C2
= 0.350M × 275ml/0.1M
= 962.5ml
Initial Volume, V1 = 275ml
Remaining water to be add = 962.5ml - 275ml = 688ml
4) The reaction is
HA + NaOH -----> NaA + H2O
1mole of NaOH react with 1mole of acid
No of mole of Consumed = (0.107mol/1000ml)×18.4ml = 0.00197mol
0.00197mol of NaOH react with 0.00197mol of Acid
Mass of acid = 0.254g
Molar mass = mass/no of mol
= 0.254g/0.00197mol
= 128.93g/mol
= 129g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.