Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solution contains 0.364 M HA (Ka 2.23.10 and 0.751 M NaA. What is the pH of th

ID: 593602 • Letter: A

Question

A solution contains 0.364 M HA (Ka 2.23.10 and 0.751 M NaA. What is the pH of this solution? What is the pH of this solution after 0.143 mol of HCI are added to 1.00 L of this solution? What is the pH of this solution after 0.286 mol of HCI are added to 1.00 L of this solution? #9 Points possible: 1 . Total attempts: 0 How many mol of solid LiA would have to be added to 1.0 L of a 3.917 M HA solution in order to obtain a buffer of 3.05? (The Ka for HA is 6. 5-10-4. Preview mol LiA #10 Points possible: 1 . Total attempts:0 Calculate the pH at the equivalence point for the titration of 4.441 M B: (a weak base with pKb 5.89) with 4.441 M HCI.

Explanation / Answer

pka = -logka

    = -log(2.23*10^-5)

    = 4.65

pH = pka + log[NaA]/[HA]

    = 4.65+log(0.751/0.364)

    = 4.96

after addition of 0.143 mol HCl

pH = pka + log[(NaA-HCl)]/[(HA+HCl)]

    = 4.65+log((0.751-0.143)/(0.364+0.143))

    = 4.73

0.286 mol HCl

   pH = pka + log[(NaA-HCl)]/[(HA+HCl)]

    = 4.65+log((0.751-0.286)/(0.364+0.286))

    = 4.5


9) pka = -logka

    = -log(6.15*10^-4)

    = 3.21

pH = pka + log[LiA]/[HA]

3.05 = 3.21+log(x/3.917)

x = no of mol of solid LiA = 2.71 mol

10) at equivalence salt formation takes place

   concentration of salt = 4.41/2 = 2.205 M

pH = 7-1/2(pkb+logC)

pH = 7-1/2(5.89+log2.205)

      = 3.88

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote