The amount of nitrogen in an organic substance can be determined by an analytica
ID: 593159 • Letter: T
Question
The amount of nitrogen in an organic substance can be determined by an analytical method called the Kjeldahl method, in which all the nitrogen in the organic substance is converted to ammonia. The ammonia, which is a weak base, can be neutralized with hydrochloric acid, as described by the equation NH3(aq) + HCl(aq) NH4Cl(aq) 50.0 mL of 0.150 M HCl(aq) is needed to neutralize all the NH3(g) from a 2.25-g sample of organic material, calculate the mass percentage of nitrogen in the sample. Number 0Explanation / Answer
mmol of HCl = MV = 50*0.150 = 7.5 mmol
mmol of NH3 = 7.5
mmol of N = 7.5
mass of N = 7.5*14 = 105 mg of N
% N = (105*10^-3)/(2.25)*100 = 4.6666% N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.