A solid mixture consists of 35.7 g of KNO3 (potassium nitrate) and 6.3 g of K2SO
ID: 592715 • Letter: A
Question
A solid mixture consists of 35.7 g of KNO3 (potassium nitrate) and 6.3 g of K2SO4 (potassium sulfate). The mixture is added to 130. g of water Submit My Answers Give Up Correct Use this solubility curve (Figure 1) to answer the questions Crystallization Crystallization is the opposite of dissolution. Since solids tend to dissolve better at higher temperatures, we can cause them to crystallize (i.e., undissolve) from a solution by lowering the temperature Part B C, what mass of KNO3 should If the solution described in the introduction is cooled to 0 crystallize? Enter your answer numerically in grams Hints Figure 1 lof1 KNO/NH4CI 21.7 NaCl Submit My Answers Give Up Li SO4 Incorrect, Iry Again, 4 attempts remaining K,SO4 Part C KC104 This question will be shown after you complete previous question(s). 0 10 20 30 50 Temperature, C ide ContinueExplanation / Answer
answer:-
Mass of KNO3 dissolved in 130 g water = 35.7 g
From the given figure, solubility of KNO3 at 0 oC in water = 15 g/100 g water
So, 100 g water dissolves = 15 g KNO3
130 g water will dissolve = 15 x 130/100 g KNO3
= 19.5 g KNO3
SO, mass of KNO3 crystalized = 35.7 - 19.5
= 16.2 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.