Weight of flask and cover 128.7g Weight of flask with vapor 129.4g Pressure of v
ID: 592662 • Letter: W
Question
Weight of flask and cover 128.7g
Weight of flask with vapor 129.4g
Pressure of vapor, mm Hg 760
Pressure of, atm 1
Mass of water in flask 250g
Temperature of water in flask (boiling water) =92c
Temperature of vapor in K= 92C+273=365K
Temperature of water in the flask= 25t
the volume of vapor in the flask 250 ML
Using the volume of the flask (in liters) the temperature of the boiling-water bath (in kelvins), and the barometric pressure (in atmospheres), calculate the number of moles of vapor of flask is capable of containing. R=0.0821 L atm/mol K
PV=nRT
Solving for n
n=PV/RT
using the weight of unknown vapor contained in the flask, and the number of moles of vapor present calculates the molar mass of the unknown liquid
M= g/n
P= PRESSURE IN ATMOSPHERE
MM Hg
1 atmosphere
760 mm Hg
V= volume in liter
T= temperature
K= c+273
MM Hg
1 atmosphere
760 mm Hg
Explanation / Answer
Using,
moles of gas = PV/RT
with,
P = 1 atm
V = 0.250 L
R = gas constant
T = 365 K
we get,
moles of gas = 1 x 0.250/0.0821 x 365
= 0.008343 mol
molar mass of unknown liquid = mass/moles
mass = 129.4 - 128.7
= 0.7 g
so,
molar mass of unknown liquid = 0.7 g/0.008343 mol
= 83.90 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.