Answer them with details asap.answer them with detailsPlease Answer all question
ID: 592342 • Letter: A
Question
Answer them with details asap.answer them with detailsPlease Answer all questions and no Hand writing (clear hand writing is fine).
answer Lle yuesuull decreases? Please use plot (a) to (e) Pure benzene freezes at 5.4 °C and a solution of 0.223 g of phenylacetio acid (C&H;,CH2COOH) in 4.4 g of benzene freezes at 4.44 °C. The molar freezing point lowering constant of benzene is 5.12 K/mol, please comment on the result and what kind of intermolecular force exists in this compound? (5%) 4.1 g of PolyN-isopropylacrylamide) (PNIPAm, water soluble polymer) is dissolved in 100 g of water at room temperature in a sealed glass vial and observed to be perfectly clear solution. The vial is then taken to the laboratory sink and placed under a stream hot water. The polymer solvent mixture now becomes turbid and looks like milk. Next the vial is placed under a stream of water from the cold water tap and the polymer mixture reverts to a perfectly clear solution. How would you explain this phenomenon? (10%) When 1 mole of water supercooled to-10 freezes isothermally, what are the Ventropy change of the system and surroundings? Give the molar enthalpy of the melting of ice at 0 °C is 6025 J/mol, the molar heat capacities of ice and water are
Explanation / Answer
e)
Apply Colligative properties
This is a typical example of colligative properties.
Recall that a solute ( non volatile ) can make a depression/increase in the freezing/boiling point via:
dTf = -Kf*molality * i
dTb = Kb*molality * i
where:
Kf = freezing point constant for the SOLVENT; Kb = boiling point constant for the SOLVENT;
molality = moles of SOLUTE / kg of SOLVENT
i = vant hoff coefficient, typically the total ion/molecular concentration.
At the end:
Tf mix = Tf solvent - dTf
Tb mix = Tb solvent - dTb
Tbenzne = 5.4°C
m = 0.223 g of phenylacetic acid
m = 4.4 g benzene = 4.4 *10^-3 kg
dTf = Kf*m
(4.44-5.4) = -5.12 * mol of solute / (4.4 *10^-3)
mol of solute= (4.44-5.4)/-5.12 * (4.4 *10^-3) = 0.000825
mass of acid = mol*MW = 0.000825*136.15 = 0.1123 g
note that
m = 0.223 g was added
therefore,
ratio = 0.223 /0.1123 = 1.98
this implies there are 2 ions in solution
note that
phenyl acetic acid will form H+ protons and the phenylacetate ion, therefore we must account this in "i"
i = 2 for this species
the forces must be:
ion-dipole interactions mostly
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.