A bomb calorimeter was used to measure the heat of combustion of naphthalene (C
ID: 590719 • Letter: A
Question
A bomb calorimeter was used to measure the heat of combustion of naphthalene (C10H8). The temperature of the water rose from 25.00°C to 30.70°C. If 1.44 g of naphthalene was used, what is the heat of combustion of one mole of naphthalene? The heat capacity of the calorimeter and its surroundings is 10.17 kJ/°C. A bomb calorimeter was used to measure the heat of combustion of naphthalene (C10H8). The temperature of the water rose from 25.00°C to 30.70°C. If 1.44 g of naphthalene was used, what is the heat of combustion of one mole of naphthalene? The heat capacity of the calorimeter and its surroundings is 10.17 kJ/°C.Explanation / Answer
Answer:
Given mass of napthalene m=1.44 g, Temperature change delta T=T2-T1=30.70-25 ° C=5.7 °C
and also given heat capacity Cp=10.17 kJ/°C
Amount of heat relesed =Cpxdelta T=10.17 kJ/°Cx5.7°C=57.967 kJ
The molar mass of Napthalene=128 g/mol
So 1.44 g of napthalene released 57.967 kJ, then 128 g/mol of napthelene produced=?
Therefore heat of combustion=-(128 g/molx57.967 kJ)/1.44 g
Heat of combustion of 1 mole of napthalene=-5152.6 kJ/mol
(Here negative sign will come because heat is released and it is exothermic)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.