Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

e previous 19of My Courses! Course Home Sylabus Exercise 1371: Problems-Molarity

ID: 590048 • Letter: E

Question

e previous 19of My Courses! Course Home Sylabus Exercise 1371: Problems-Molarity My Answers Give Up Complete the fellowing tabile Answer Requested Mass Mol Volume Solute Solue Solute Solution Molarity Part B KNO 2108ml 31.0 Complete the row for NaHCO Enter your answers numerically separated by a comma The Eye Scores Course Tools eText Study Are User Setings 3000 0 140 0.140 COn 603 Solute, Solde 0 5535 My Anewers Give Up Part c Complete the ow for CaH O Enter your answers numerically separated by a comma Solute, Solution mol, mL My Answers Give Up

Explanation / Answer

13.71.

molarity of NaHCO3= 0.140M

Volume of NaHCO3 =300 mL = 0.3L

Molarity= number of moles/volume inL

number of moles = MxV = 0.140x0.3= 0.042 mole

number of moles of NaHCO3= 0.042 moles

molar mass of NaHCO3 = 84.0gram/mole

mass of 1 mole of NaHCO3= 84 grams

mass of 0.042 mole of NaHCO3 = 0.042 x84 = 3.528 grams

mass of NaHCO3= 3.528 grams

number of moles of NaHCO3= 0.042 moles.

b)

mass of C12H22O11 = 60.36 grams

molar mass of C12H22O11 = 342 grams

number of moles of C12H22O11 = 60.36/342= 0.176 moles

number of moles of C12H22O11 = 0.176 moles

Molrity = number of moles/volume

volume = number of moles/molarity = 0.176/0.14= 1.257 L = 1257 mL

volume of C12H22O11= 1257 mL.

13.92.

2KOH + H2SO4 ----------- K2SO4 + 2H2O

2 mole    1 mole

a)               KOH                                   H2SO4

       M1= 0.255M                              M2=0.255M

     V1 =                                           V2= 30 mL

      n1 = 2mole                                 n2= 1 mole

for neutralisation

        m1V1/n1     = M2V2/n2

     0.255xV1/2 = 0.255x30/1

V1 = 60 ml

Volume of KOH= 60mL

b)                 KOH                        H2SO4

            M1= 0.255M                   M2 = 0.130M

           V1 =                               V2= 195ml

              n1=2                               n2= 1

       M1V1/n1 = M2V2/n2

       0.255 xV1/2= 0.130x195/1

V1= 198.8 mL

Volume of KOH= 198.8ml

c)    M1V1/n1= M2V2/n2

0.255xV1/2= 0.120x45/1

V1=42,35mL

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote