A hydrocarbon with the chemical formula C2H2 reacts with oxygen to produce carbo
ID: 589071 • Letter: A
Question
A hydrocarbon with the chemical formula C2H2 reacts with oxygen to produce carbon dioxide and water vapor 2 C2H2(g) + 5 O2(g) 4 CO2(g) + 2 H2O(g) A. If you mix C2H2 and O2 in the correct stoichiometric ratio, and if the total pressure of the mxture is 420. mm Hg, what are the partial pressures of the gases before the reaction occurs? partial pressure of C2H2- mm Hg partial pressure of O2 = mm Hg B. What are the partial pressures of the product gases after the reaction has completed? mm Hg partial pressure of CO2 partial pressure of H2O . Some Possibly Useful Information mm Hg IR·00821 met K . 8 314 more mol-K = 8.3 14-1 mol KExplanation / Answer
stoichiometric ratios : 2:5
so that,
molefraction of C2H2 = 2/7 = 0.286
molefraction of o2 = 5/7 = 0.714
Partial pressure of C2H2 = xC2H2*pTotal
= 0.286*420 = 120.12 mmhg
Partial pressure of O2 = xO2*pTotal
= 0.714*420 = 299.88 mmHg
B. after the reaction only products are present
P1/n1 = P2/n2
420/7 = P2/6
P2 = final pressure = 360 mmhg
stoichiometric ratios products :4:2
molefraction of Co2 = 4/6 = 0.67
molefraction of H2O = 2/6 = 0.33
Partial pressure of CO2 = xCO2*pTotal
= 0.67*360 = 241.2 mmhg
Partial pressure of H2O = xH2O*pTotal
= 0.33*360
= 118.8 mmhg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.