16. How many grams of ammonium carbonate are needed to prepare 1.75 liners of a
ID: 587899 • Letter: 1
Question
16. How many grams of ammonium carbonate are needed to prepare 1.75 liners of a 0.333 M solution 17. A compound is found to contain 30.51% carbon. I 60% hydrogen, and 6730% oxygen by mass and has a molecular mass of 236 g/mole. What is the molecular formula foe the compound? Answer 17 18. Calcium hydroxide, 50 mL., is titrated with 125 mL of 0.20M sulfuric acid. What is the molarity of the sodium hydroxide? Answer W18 19. A sample of gas has a mass of 2.0266 grams and occupies a volume of 500 ml. at a pressure of 798 torr and a temperature of 5°C. What is the molar mass of the gas? Answer #19 20 Oxygen (100 mL) is collected in a water filled eudiometer at 25°C and at a barometric pressure of 743 mm-Hg. What is the volume of dry oxygen gas at STP? AnswerExplanation / Answer
16)
volume , V = 1.75 L
we have below equation to be used:
number of mol,
n = Molarity * Volume
= 0.333*1.75
= 0.5827 mol
Molar mass of (NH4)2CO3 = 2*MM(N) + 8*MM(H) + 1*MM(C) + 3*MM(O)
= 2*14.01 + 8*1.008 + 1*12.01 + 3*16.0
= 96.094 g/mol
we have below equation to be used:
mass of (NH4)2CO3,
m = number of mol * molar mass
= 0.5827 mol * 96.094 g/mol
= 56 g
Answer: 56 g
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.