\"A solution that possibly contains NaOH, Na2CO3, or NaHCO3 either alone or in a
ID: 587842 • Letter: #
Question
"A solution that possibly contains NaOH, Na2CO3, or NaHCO3 either alone or in a compatible combination is analyzed by titration with 0.1202 M HCl.
The first titration uses 25.00 mL of the sample solution and requires 15.67 mL of HCl to reach a phenolphthalein end-point.
The second titration uses another 25.00 mL portion of the sample and requires 42.13 mL of HCl to reach a bromocresol green end-point.
Calculate the number of milligrams of each solute per milliliter of solution. "
How do I know which endpoint is neutralizing what specie. What is the importance of the volume of phenolphthalein and the volume of bromocresol green?
Explanation / Answer
Using phenolphthalein we get end point for NaOH and HCl titration
First 25 ml sample
moles HCl added = 0.1202 M x 15.67 ml = 1.8835 mmol
mg of NaOH present = 1.8835 mmol x 40 g/mol = 75.34 mg
NaOH (mg/ml) = 75.34 mg/25 ml = 3.014 mg/ml
Second 25 ml sample
Bromocresol green used for NaHCO3 end point detection
moles HCl added = 0.1202 M x 42.13 ml = 5.0640 mmol
mg of NaOH present = 5.0640 mmol x 84.01 g/mol = 425.43 mg
NaOH (mg/ml) = 425.43 mg/25 ml = 17.017 mg/ml
The remaining is Na2CO3 in solution
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.