Test-3 Chemistry For Engineering-1421-104 oy calculate the heat for a piece of m
ID: 587753 • Letter: T
Question
Test-3 Chemistry For Engineering-1421-104 oy calculate the heat for a piece of metal temperature 78°C, mass 23 was cooled down to 22°C, use the specific heat 0.72 J/g°C ? 02 If 2moles of water are converted to H2 and O2, assume pressure is atm, and temperature 25°C, what is the change in internal energy? 2H20- 2H2 + 02 AH=-1846.6 kJ/mole Q3- What are the definition of exothermic reaction, energy, and orbital diagram? Choose only two. @ Calculate the work done on system when the volume changed 260 ml into 780 ml at pressure 2.54 atm? Q5- Write the orbital diagram and identify the valence for the follo I-Ca 2-Mg 3-ArExplanation / Answer
1. Q = m*c*deltaT
m = mass of metal = 23g
c = specific heat capacity = 0.72J/g
Delta T = change in temperature = 22 - 78 = -56
Q = 23g*0.72J/g*(-56)
Q = -927.36J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.