Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

e Economics question lCh x E Homepage ECON1B0. × -Bonus Pre Test Assignm x @Take

ID: 587702 • Letter: E

Question

e Economics question lCh x E Homepage ECON1B0. × -Bonus Pre Test Assignm x @Take a Test-Aashraya l /@Quizzes- HEMIE03 e x Secure https:/ avenue c mcnasier.ca d2 ms quizzing user/attempt quiz start ramed2l?ou=213383&isprv;=&drc;=0&q; 1692&c; =08 dnb-o avenue to learn CHEMIE03:General Chemistry for Engineering! Aashraya Mehta Content Resourcesv Communication', Assessments'. PebblePad Quiz 6 st. Length: 166:39:00 Aashraya Mehta: AtHempt 1 O of 10 questions saved Question 7 [1 point) Pagc 1: A solution is made by dissolving 0.0112 g KOH in enough water to make 1.0 liter of solution What is the H+ ion concentration of this solution? 2.0 x 10-3 M 5.0 x 10-12M 7 89 5.0 x 10 11 M 8.0 x 10-2 NM 1.2 x 10-13 M 10 Legend Saved Response Unsaved Response Save Quiz Starled Question 8 (1 point) O Type here to search 2017-11-25

Explanation / Answer

7)

Molar mass of KOH = 1*MM(K) + 1*MM(O) + 1*MM(H)

= 1*39.1 + 1*16.0 + 1*1.008

= 56.108 g/mol

mass of KOH = 0.0112 g

we have below equation to be used:

number of mol of KOH,

n = mass of KOH/molar mass of KOH

=(0.0112 g)/(56.108 g/mol)

= 1.996*10^-4 mol

volume , V = 1 L

we have below equation to be used:

Molarity,

M = number of mol / volume in L

= 1.996*10^-4/1

= 1.996*10^-4 M

So,

[OH-] = 1.996*10^-4 M

we have below equation to be used:

[H+] = Kw/[OH-]

Kw is dissociation constant of water whose value is 1.0*10^-14 at 25 oC

[H+] = (1.0*10^-14)/[OH-]

[H+] = (1.0*10^-14)/1.996E-4

[H+] = 5.0*10^-11 M

Answer: 5.0*10^-11 M

Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work. I will edit it if you let me know

Dr Jack
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote