7.5 pts Question 4 The electrical components of a refrigeration unit malfunction
ID: 587683 • Letter: 7
Question
7.5 pts Question 4 The electrical components of a refrigeration unit malfunctioned, releasing 70kJ of energy (assume all of this energy enters the ice system). If the unit contained 100.0 g of ice held at -10° C, what will the final temperature be (in Celsius, rounded to the nearest whole digit)? Boiling point Melting point Enthalpy of vaporization Enthalpy of fusion Specific heat capacity (solid) 2.11 J(g K) Specific heat capacity (liquid) 4.18 J/(g K) Specific heat capacity (gas) 2.08 J/g·K) 373 K 273 K 2,260 J/g 334 J/gExplanation / Answer
Energy required to change the temperature of ice from - 10°C to 0°C
Q1 = m x Cp x (T2-T1)
= 100 g x 2.11 J/g-K x 10 K
= 2110 J = 2.11 kJ
ICE convert to water
Q2 = m x enthalpy of fusion
= 100 g x 334 J/g
= 33400 J = 33.4 kJ
Total energy released = Q1 + Q2 + Q3
Q3 = 70 - 2.11 - 33.4 = 34.49 kJ
Q3 is the energy required to reach the temperature of Water from 0°C to T °C
Q3 = m x Cp x (T-0)
34.49 * 1000 J = 100 g x 4.18 J/g-K x ( T )K
T = 82.5 °C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.