Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The answer is -642.9 Thermodynamic Quantities for Selected Substances at 298.15

ID: 587618 • Letter: T

Question

The answer is -642.9

Thermodynamic Quantities for Selected Substances at 298.15 K (25 °C) Substance H't (kJ/mol) Gof (kJ/mol) SUK-mol) Calcium Ca (s) CaCl2 (s) 41.4 104.6 200.8 -795.8 -748.1 Ca2+ (aq) 226.7 209.2 Chlorine Cl2 (8) CI- (aq) 0 -131.2 222.96 -167.2 56.5 02 (g) H20 () 205.0 69.91 285.83 -237.13 Phosphorus P2 (g) PCl3 (g) POCI3 (g 144.3 288.1 -542.2 103.7 269.6 502.5 218.1 311.7 325 Sulfur S (s, rhombic) SO2(g) SO3(g -269.9 -395.2 300.4 -370.4 31.88 248.5 The value of G° at 25 °C for the formation of phosphorous trichloride from its constituent elements P2 (g) + 3Cl2 (g) 2PC, (g) IS kJ/mol

Explanation / Answer

we have:

Hof(P2(g)) = 144.3 KJ/mol

Hof(Cl2(g)) = 0.0 KJ/mol

Hof(PCl3(g)) = -288.1 KJ/mol

we have the Balanced chemical equation as:

P2(g) + 3 Cl2(g) ---> 2 PCl3(g)

deltaHo rxn = 2*Hof(PCl3(g)) - 1*Hof( P2(g)) - 3*Hof(Cl2(g))

deltaHo rxn = 2*(-288.1) - 1*(144.3) - 3*(0.0)

deltaHo rxn = -720.5 KJ

Answer: -720.5 KJ

Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work. I will edit it if you let me know

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote