CHEM 142 FALL 2017 EXAM #4 FIRST NAME THE into HO0) 1. Hydrogen I peraxide, HuO,
ID: 587485 • Letter: C
Question
CHEM 142 FALL 2017 EXAM #4 FIRST NAME THE into HO0) 1. Hydrogen I peraxide, HuO, (aq) is used disinfect contact glasses. It decomposes water and oxygen gas, Oig). a) Write a balanced equation for the decomposition of HO b) How many milläiters of Os(a) at 22.0 C and 752 torr can aqueous solution containing 3 00% HO, by mass? The density iberated from 1 of the aqueous 1.01gmL 2. A 132.10 ml glass vessel weighs 56.1035g when evacuated and 562445g when filled the gaseous hydrocarbon at 749.3 mm Hg and 20.02 What is the molar mass of the gaseous withExplanation / Answer
2H2O2 - > 2H2O + O2
Masso f 10 ml sol = 10*1.01= 10.1 gm
Mass % of H2O2= 3%
So actual masso of H2O2= .03*10.1 = 0.303 g
moles of H2O2= .303/34= 0.0089
0.0089 moles of H2O2 produce (0.0089/2) moles of O2
= .00445 moles O2
PV=nRT
V= (.00445*.082* (273+22))/(745/760)
V=0.11 lt of O2
2.
Mass of gas filled = 56.2445 - 56.1035
=0.141 g
P= 749.3 torr= (749.3/760) atm
=0.986 atm
V=132 ml =.132 l
T= 20.02 +273 K= 293.02 K
PV=nRT
n=(.986*.132)/(.082*293.02)
n=0.0054
moles = mass/MW
.0054=0.141/MW
MW= 26.11 g/mol
mol weight of gas = 26.1 g/mol
3.
Take 1 ml sol
weight of 1 ml sol = 1.209 g
1 ml water weighs= 1 gm
.209 g acid is added to 1 gm water
.209 g acid = (.209/98) moles f H3PO4
= 0.00213 moles of acid in 1 ml
=2.13 moles of acid in 1 l of water
So molarity= 2.13 M
molality = 2.13/1.2 = 1.775 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.