The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 587328 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 7.91-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb (aq). The Sb (aq) is completely oxidized by 39.0 mL of a 0.115 M aqueous solution of KBrOs(aq). The unbalanced equation for the reaction is H+(aq) +BrOS (aq) + su" (aq) Br.(aq) + Sb5+(aq)+H,olg Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore (unbalanced) Number NumberExplanation / Answer
H+(aq) + BrO3-(aq) + Sb3+(aq) --> Br- (aq) + Sb5+(aq) + H2O
The Balanced equation is expressed as
6H+(aq) + BrO3-(aq) + 3Sb3+(aq) --> Br- (aq) + 3Sb5+(aq) + 3H2O
In the above balanced reaction equation;
1 mole of BrO3- oxidizes 3 moles of Sb3+.
Now,
39.0 mL of a 0.115 M aqueous solution of KBrO3(aq)
Moles = Molarity x Liter
So, moles of KBrO3 (or BrO3-) = 0.115 M x (39/1000) L
= 0.115 M x 0.039 L
= 0.004485 moles
Since, 1 mole of BrO3- oxidizes 3 moles of Sb3+.
0.004485 mole of BrO3- oxidizes (3 x 0.004485) moles of Sb3+.
0.004485 mole of BrO3- oxidizes 0.013455 moles of Sb3+.
Now, Molar mass of Sb = 121.76 g/mol
So, 1 mole of Sb = 121.76 g
0.013455 moles of Sb = 0.013455 x 121.76 g
= 1.64 g
Sample mass = 7.91 g
So, % of Sb in the sample = (1.64 g / 7.91 g) x 100
= 20.73 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.