One of the detrimental effects of the \"thermal pollution\" of water supplies is
ID: 587109 • Letter: O
Question
One of the detrimental effects of the "thermal pollution" of water supplies is that a rise in temperature reduces the amount of dissolved oxygen available to fish. Using the information in the table of Henry's Law constants (Ku) below, calculate how many litres of water a fish requires at 30.0°c to obtain the same amount of oxygen that t could obtain from 4.71 L of water at 25.o°c TABLE HENRY'S LAW CONSTANTS (KH) IN AQUEOUS SOLUTION (M/Bar) Gas 0.0 C 1.1 x 10 2.5 x 103 1.6 × 10-3 2.5 × 10.3 4.1 × 10 7.7 × 10-2 25 °C N2 0, co Ar He CO2 6.6× 104 1.3 × 10°, 9.5 × 10-4 1.5× 10-3 38× 10-4 3.4 × 10-2 30°C 40 × 10-4 8.8 x 10-4 4.4 × 10-4 1.0× 10-3 38 × 10.4 1.6 × 10-2Explanation / Answer
find volume of water
T = 30°C V water
for
T = 25°C V water = 4.71 L
then...
P-O2 = 0.21 atm = 0.2127 bar
[O2] = K*P-O2 = (8.8*10^-4) * 0.2127 = 0.000187176 M
this is per liter
total O2 mol = MV = 4.71*0.000187176 = 0.00088159 mol of O2
then.. at T = 30°C
n = 0.00088159
[O2] = K*P-O2
find [O2] at 30°C
[O2] = (4*10^-4)(0.2127 ) = 0.00008508
V = mol/M = 0.00088159/0.00008508
V = 10.361 Liters required!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.