Fill the cuvettes with the following amounts of 0.06 M copper (II) sulfate and 1
ID: 586940 • Letter: F
Question
Fill the cuvettes with the following amounts of 0.06 M copper (II) sulfate and 1 M nitric acid:
CuSO4 (mL) HNO3 (mL) Cu+2 Concentration (mol/L)
cuvette 1: 4 6 ?
cuvette 2: 7 3 ?
cuvette 3: 10 0 0.06 M
Use the dilution formula, M1V1 = M2V2, to calculate the concentration of Cu+2 ions in cuvettes 1 and 2
I got .04 and .14, but another answer on Chegg says it's .024 and .042. Please help, thank you.
Explanation / Answer
cuvette 1 :
volume of CuSO4 = 4 mL
concentration of Cu+2 = 0.06 M
volume of HNO3 = 6 mL
final volume of CuSO4 = 4 + 6 = 10 mL
M1 V1 = M2 V2
4 x 0.06 = M x 10
M = 0.024
concentration of Cu+2 = 0.024 M
for cuvvette 2 :
V1 = 7 mL
V2 = 7 + 3 = 10 mL
M1 = 0.06 M
7 x 0.06 = M x 10
M = 0.042
concentration of Cu+2 = 0.042 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.