It was shown in Example 21.11 (Section 21.5) in the textbook that the electric f
ID: 586167 • Letter: I
Question
It was shown in Example 21.11 (Section 21.5) in the textbook that the electric field due to an infinite line of charge is perpendicular to the line and has magnitude E = / 20r.
Consider an imaginary cylinder with a radius of r = 0.180 m and a length of l = 0.465 m that has an infinite line of positive charge running along its axis. The charge per unit length on the line is = 7.40 C/m .
Part A
What is the electric flux through the cylinder due to this infinite line of charge?
Part B
What is the flux through the cylinder if its radius is increased to r = 0.590 m ?
Part C
What is the flux through the cylinder if its length is increased to l = 0.950 m ?
Explanation / Answer
here
Gausss LAw flux thorugh cylinder = Qenclosed/eo
linear xharge density = Qenclosed/L = 7.4 *10^-6 uC/m
so
Charge enclosed Qen = L
Qen = 7.4 *10^-6 * 0.465
Qen = 3.45 uC
flux throgh cylinder = (3.45 *10^-6)/(8.85 *10^-12)
flux = 3.85*10^5 Nm^2/C (answer)
---------------------------
part B :
since inside remains same
for any radius
Qen = 3.45 uC
flux throgh cylinder = (3.45 *10^-6)/(8.85 *10^-12)
flux = 3.85*10^5 Nm^2/C (answer)
-------------------------
linear charge density = Qenclosed/L = 7.4 *10^-6 uC/m
so
Charge enclosed Qen = L
Qen = 7.4 *10^-6 * 0.950
Qen = 7.03 uC
flux throgh cylinder = (7.03 *10^-6)/(8.85 *10^-12)
flux = 7.94 *10^5 Nm^2/C (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.