Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Solve for Part A? (20%) Problem 3: Consider the kinetic energy of a 21000-kg tru

ID: 585846 • Letter: S

Question

Solve for Part A?

(20%) Problem 3: Consider the kinetic energy of a 21000-kg truck moving at 92.5 km/h and that of an 97.5. kg astronaut in orbit moving at 25000 km/h. Go A 100% Part (a What is the ratio of the kinetic energy of the truck to the kinetic energy of the astronaut? Grade Summary Deductions 0% Potential 100% Submissions sino coso tano 7 8 9 HOME Attempts remaining 5 10% per attempt) cotan0 asino acos0 4 5 6 detailed view 2 3 atan acotano sinh0 cosh0 tanh00 cotanh0 BACKSPACE CLEAR Degrees Radians Submit Hint I give up! Hints 0% deduction per hint. Hints remaining 1 Feedback 0% deduction per feedback.

Explanation / Answer

92.5 km/hr = 25.69 m/s and 25000 km/h = 6944.44m/s

The kinetic energy of the truck KEt = 0.5mv^2 = 0.5*21000*25.69^2 = 6929749.05 J

The kinetic energy of astronuat = KEa = 0.5 mv^2 = 0.5*97.5*6944.44^2 = 2.35*10^9 J

hence the ratio will be r = 0.00295

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote