A large C-shaped magnet (whose poles are shown here) has a region of uniform mag
ID: 585645 • Letter: A
Question
A large C-shaped magnet (whose poles are shown here) has a region of uniform magnetic field between its poles. (a) An electron moves into the magnetic field with a velocity of 5.20 × 107 m/s in the +x direction. What is the direction of the magnetic force on the electron?
(b) The magnitude of the magnetic force on the electron is 4.75 × 10?13 N. What is the magnitude of the magnetic field in the region between the poles of the magnet?
(c) If the electron does not leave the magnetic field, its path will be a circle. What is the radius of this circle?
North y z (out) SouthExplanation / Answer
Force acting on a charge 'q' (F)= q (v x B) { vector product)
a) since q is minus, direction of F = direction of (B x v) =z direction = into the plane
b) 4.75 × 1013 = Bqv ; q=1.6 x 10-19
B=0.057 T
c) Apply F=ma ; centrifigal force=mv2/r
F= mv2/r ;electron mass(m) =9.1 x 10-31 kg
radius(r)= 5.186 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.