There is a parallel circuits which is connected to a power source with 5V . The
ID: 585251 • Letter: T
Question
There is a parallel circuits which is connected to a power source with 5V . The resistor R1 = 4 Ohms and R2 = 10 Ohms. (1) The value of total resistance for this parallel circuits is [ ] Ohms. (answer should include at least three effective digits, example:1.10 or 0.00234)
. Follow the above question. The parallel circuits is connected on a 5V power source. The resistor R1 = 4 Ohms and R2 = 10 Ohms. The (2) The total currents is [ ] Amps.
Follow the above question. The parallel circuits is connected on a 5V power source. The resistor R1 = 4 Ohms and R2 = 10 Ohms. The current pass though the resistor R1 is [ ] Amps.
The circuits is shown in the figure above. The voltage of the power is 5 V. The resistors R1=10 Ohms and R2=5 Ohms. What is the value of current [ ](amp) shown on the amp meter.
We use the Ohm's law to measure the resistant. We read meter shown that the voltage is 4.5v and the current is 0.90A. The uncertainty of voltage delta V=0.1VV=0.1Vcurrent delta I:=:0.05:A. What is the uncertainty of resistant in Ohms? (hint: See the equaiton on p.113, where the rac{partial R}{partial V}&partial;R&partial;Vis the partial derivative to V and rac{partial R}{partial I}&partial;R&partial;I is the partial derivative to I.)
Explanation / Answer
1) The value of total resistance for this parallel circuits
Since they are in parallel hence the resultant will be 40/14 = 2.857 ohm
2)Total current in Amps I = V/R = 5/2.857 = 1.75 A
3) Value of the current will be same as the equivalence resistor is same here.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.