The electric potential in a certain region is given by the equation V(x, y, z) =
ID: 584863 • Letter: T
Question
The electric potential in a certain region is given by the equation V(x, y, z) = 3alphax^2y^3 - 2yx^2y^4z^2 where the potential is in volts when the positions are given in meters. The constants in this equation are given below. Randomized Variables a = 4.9 Vim^5 gamma = 0.91 V/m^8 A 25% Part (b) Write an equation for the y-component of the electric field. H A 25% Part (c) Write an equation for the z-component of the electric field. A 25% Part (d) Calculate the magnitude of the electric field at the point (x_1, y_1 z_j) = (-5.0, 2.0, 1.5) m in units of newtons per coulomb.Explanation / Answer
Here ,
V = 3 a * x^2 y^3 - 2 gamma * x^2 y^4 * z^2
V = 14.7 * x^2 y^3 - 1.82 * x^2 y^4 * z^2
a) for Ex
Ex = - dV/dx i
Ex = - d/dx(14.7 * x^2 y^3 - 1.82 * x^2 y^4 * z^2)
Ex = - 29.4 x y^3 + 3.64 x y^4 z^2
b)
Ey = - dV/dy j
Ey = - d/dy(14.7 * x^2 y^3 - 1.82 * x^2 y^4 * z^2)
Ey = -44.1 x^2 y^2 + 7.82 x^2 y^3 z^2
c)
Ez = - dV/dz k
Ez = - d/dz(14.7 * x^2 y^3 - 1.82 * x^2 y^4 * z^2)
Ez = 3.64 x y^4 z^2
d) at (-5 , 2 ,1.5)
Ex = - 29.4 (-5) *2^3 + 3.64 (-5) *2^4 *1.5^2
Ex = 520.8 V/m
Ey = -44.1 (-5)^2*2^2 + 7.82 (-5)^2 *(2)^3 *(1.5)^2
Ey = -891 V/m
Ez = 3.64 * (-5) * (2)^4 * (1.5)^2
Ez = -655.2 V/m
magnitude of electric field = sqrt(520.8^2 + 891^2 + 655.2^2)
magnitude of electric field = 1222.5 V/m
the magnitude of electric field is 1222.5 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.