13. [lpt] A thin rod, 56.0 cm long, is charged uniformly with a positive charge
ID: 584038 • Letter: 1
Question
13. [lpt] A thin rod, 56.0 cm long, is charged uniformly with a positive charge density of 77.7 C/m. The rod is placed along the y axis and is centered at the origin. A charge of +47.5 is placed 834 cm from the midpoint of the rod on the positive x axis. Calculate the electric field at the point on the x axis that is halfway between the point charge and the centre of the rod. (Note: the field is positive if it is in the direction of X.) Answer: Submit All Answers Last Answer: 9.63E-15 N/C Incorrect, tries 7/15Explanation / Answer
given data
L = 56 cm = 0.56 m
lamda = 77.7 micro C/m
q = 47.5 micro C
distance from rod to the mid point, d = 83.4/2
= 41.7 cm
= 0.417 m
electric field due to rod at mid point,
E_rod = (k*lamda/d)*(L/sqrt(L^2/4 + d^2))
= (9*10^9*77.7*10^-6/0.417)*(0.56/sqrt(0.56^2/4 + 0.417^2) )
= 1.87*10^6 N/c (towards +x axis)
electric field due to point charge
Eq = k*q/d^2
= 9*10^9*47.5*10^-6/0.417^2
= 2.46*10^6 N/c (towards -x axis)
so, net electric field,
Enet = -(Eq - Erod)
= -(2.46*10^6 - 1.87*10^6)
= -5.9*10^5 N/c <<<<<<<---------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.