A coil with N = 10, an area of 0.15 m^2, and total resistance of 15 ohm. spins (
ID: 584027 • Letter: A
Question
A coil with N = 10, an area of 0.15 m^2, and total resistance of 15 ohm. spins (the angular velocity points up in the figure) in a magnetic field of 0.5 Teslas directed to the right in the figure. The rotation depicted (delta phi = 90 degree) occurs over the course of 0.1 sec. Determine the induced current in the coil. What is the direction of the current flow around the coil in part (b) of the figure? What is the magnitude and direction of the coil's induced magnetic dipole moment? What is the magnitude and direction of the torque exerted by the ambient magnetic on the coil?Explanation / Answer
a)
induced EMF = V = change in flux / time = N BA / t
i R = N BA / t
i = NBA/(Rt) = 10 x 0.5 x 0.15 / (15 x 0.1) = 0.5 A
b)
counterclockwise
c)
M = N I A = 10 x 0.5 x 0.15 = 0.75
d)
Torque = NiAB = 0.75 x 0.5 = 0.375
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.