a)A volleyball shoe weighs 2.72 N. You design a friction test to calculate its c
ID: 583956 • Letter: A
Question
a)A volleyball shoe weighs 2.72 N. You design a friction test to calculate its coefficient of friction on a level wooden surface, and you find that you need a frictional force of 2.09 N for the shoe to start sliding. Calculate the coefficient of friction ANS: static = Fstatic /Fnormal = 2.09N/2.72N= 0.768 b) A player is wearing a pair of the shoes tested in quejstion #1 as she plays on a wooden gym floor. While jumping for a block, the component of force that she exerts perpendicular to the ground is 1656 N, spread out evenly between her two feet. If the coefficient of friction is the same as in the test above, what is the maximum frictional force (Ff) that she can exert on the ground with one of her feet, without slipping?
Explanation / Answer
us = Fstatic / N
us = 2.09 / 2.72 = 0.768
so max friction force = us N = 0.768 x 1656 = 1272.44 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.