Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 65kg ice skater is gliding with his 50kg partner at a velocity of +3 m/s. He t

ID: 583815 • Letter: A

Question

A 65kg ice skater is gliding with his 50kg partner at a velocity of +3 m/s. He then pushes her away from him such that she is now gliding with a velocity of +5 m/s. Assume that the friction due to the ice is negligable. (a)[4 pts] How fast is the 65kg skater moving after the push? (b)[7 pts] What is the momentum and kinetic energy of the system before and after the push? (c)[1 pt] What was the energy added from the push? (d)[1 pt] Where did the energy come from? (e)[1 pt] What is the coeficient of restitution? (f)[1 pt] What kind of collision is this?

Explanation / Answer

Initial momentum of the system, p = m1*v1+m2*v2 = 65*3+50*3 = 345 kgm/s

a)Momentum of the system will be conserved

=> p1 = p

but p1 = 65*v+50*5 = 345 =>

v = 95/65 = +1.46 m/s

b)Momentum after the collision = 345 kg-m/s

Kinetic energy before the collision = 0.5*50*3^2+0.5*65*3^2 = 115*4.5 = 517.5 J

Kinetic energy after the collision = 0.5*50*5^2+0.5*65*1.46^2 = 694.27 J

C) Energy added by the push = 694.27-517.5 = 176.77 J

d) In this collision some work will be done by 65kg skater in pushing, that will translate into the additional energy.

e) coefficient of restitution = sqrt(K.E.final/K.E.initial) = sqrt(694.27/517.5) = 1.158

f) COR is >1 => energy is added in collision, it can be termed as exergonic collision. example of such collision is an explosion.

Please comment if you have any doubt in the solution.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote