A child with poor table manners is sliding his 240 gdinner plate back and forth
ID: 583644 • Letter: A
Question
A child with poor table manners is sliding his 240 gdinner plate back and forth in SHM with an amplitude of 0.115 m on a horizontal surface. At a point a distance 6.00×102 m away from equilibrium, the speed of the plate is 0.400 m/s
a) what is the period T in seconds?
b)what is the displacement when the the speed is 0.155 m/s?
c)
In the center of the dinner plate is a carrot slice of mass 10.8 g . If the carrot slice is just on the verge of slipping at the end point of the path, what is the coefficient of static friction between the carrot slice and the plate?
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
Explanation / Answer
A = ampiltude = 0.115 m
X = 0.06 m
V = 0.4 m/s
a)
using the formula
V = w sqrt(A2 - x2)
0.4 = w sqrt(0.1152 - 0.062)
w = 4.08
2 x 3.14 / T = 4.08
T = 1.54 sec
b)
V = w sqrt(A2 - x2)
0.155 = (4.08) sqrt (0.1152 - x2)
x = 0.337 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.