Sam holds a lit match in front of a lens (f=30.0 cm)... (Need help on all 3 part
ID: 583608 • Letter: S
Question
Sam holds a lit match in front of a lens (f=30.0 cm)... (Need help on all 3 parts. Will rate high for quick, correct answers. See image below.)
Map dfab Sam holds a lit match in front of a lens (f= 30.0 cm). The distance between the match and the lens is so-45.0 cm Answer these three questions using three signifcant figures. Part A: Pick the selection that describes the characteristics of the image from the match. O O O O real and upside down real and erect virtual and upside down virtual and erect Part B: What is the value of the image distance? Number Si = c m Part C: If the flame is actually 1.500 cm tall, how tall is the image of the flame? (Enter your answer as a positive number.) Number cmExplanation / Answer
so = object distance = 45 cm
f = focal length = 30 cm
si = image distance
Part A )
Real and upside down Since the object distance is greater than the focal length.
Part B)
using the lens equation
1/f = 1/so + 1/si
1/30 = 1/45 + 1/si
si = 90 cm
Part c)
ho = object height = 1.5 cm
hi = image distance
Using the equation
hi/ho = - si/so
hi / 1.5 = - 90 / 45
hi = - 67.5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.