Now let’s apply our problem-solving strategy to a system in equilibrium. To impr
ID: 583481 • Letter: N
Question
Now let’s apply our problem-solving strategy to a system in equilibrium. To improve the acoustics in an auditorium, a sound reflector with a mass of 200 kg is suspended by a chain from the ceiling. What is its weight? What force (magnitude and direction) does the chain exert on it? What is the tension in the chain? Assume that the mass of the chain itself is negligible.
Part A - Practice Problem:
The weight of the reflector (the earth’s gravitational pull) and the force the reflector exerts on the earth form an action–reaction pair. Determine the magnitude of the weight of the reflector (the earth’s gravitational pull) if the refloctor's weight is now given as 100 kg .
Express your answer in newtons as an integer.
Part C - Practice Problem:
Determine the magnitude of the force the reflector exerts on the earth if the reflector's weight is now given as 100 kg .
Express your answer in newtons as an integer.
Explanation / Answer
Weight = mg =200* 9.8 = 1960 N
since the reflector is in equilibrium, its downward force has to be balanced by force exerted by chain
Force exerted by chain =mg =1960 N
Tension in string is equal to force exerted by string
Tension =1960 N
when mass is 100 kg,
Weight of reflector = mg =100*9.8 = 980 N
Because weight and force exerted on earth are action-reaction pair,
magnitude of the force the reflector exerts on the earth = new Weight of reflector = 960 N
Note: You need not to put N unit after the answers, as it already asked to express in integers in Newton
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.