During a tennis match, a player serves the ball at 27.8 m/s, with the center of
ID: 583434 • Letter: D
Question
During a tennis match, a player serves the ball at 27.8 m/s, with the center of the ball leaving the racquet horizontally 2.54 m above the court surface. The net is 12.0 m away and 0.900 m high. When the ball reaches the net, (a) what is the distance between the center of the ball and the top of the net? (b) Suppose that, instead, the ball is served as before but now it leaves the racquet at 5.00 degree below the horizontal. When the ball reaches the net, what now is the distance between the center of the ball and the top of the net? Enter a positive number if the ball clears the net. If the ball does not clear the net, your answer should be a negative number. Number units number unitsExplanation / Answer
(a) The equations are :
x = Vo t
y = - (1/2) g t^2 + y°
Let x = 12 m , solve for t = x/Vo = 12/27.8 s
and y = - 4.316 * (12/27.8)^2 + 2.54 = 1.73 m
The distance required is : d = y - h = 0.83 m.
(b) x = Vo cos5° t --> t = x/Vocos5° = 12/27.8*cos5°
y = - (1/2) g t^2 - Vo sin5° t + y° = 0.433 m
d = y - h = - 0.466 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.