A film of water n2 = 1.33 below a thick glass plate n1= 1.65 are illuminated fro
ID: 582926 • Letter: A
Question
A film of water n2 = 1.33 below a thick glass plate n1= 1.65 are illuminated from above by light wavelength 470 nm at normal incidence. Below water is oil n3 = 1.20Find minimum thickness of water if 100% is transmitted If instead water was 510nm, find wavelength A film of water n2 = 1.33 below a thick glass plate n1= 1.65 are illuminated from above by light wavelength 470 nm at normal incidence. Below water is oil n3 = 1.20
Find minimum thickness of water if 100% is transmitted If instead water was 510nm, find wavelength
Find minimum thickness of water if 100% is transmitted If instead water was 510nm, find wavelength
Explanation / Answer
for complete destructive interference of the relfected wave, necessary condition is
n*d=0.25*wavelength
where n=index of refraction of water
d=thickness of water
wavelength=470 nm
then using the given values,
thickness of water=0.25*wavelength/refractive index of water
=0.25*470*10^(-9)/1.33=88.345 nm
part b:
if thickness is 510 nm,
then 510*10^(-9)*1.33=0.25*wavelength
==>wavelength=510*10^(-9)*1.33/0.25=2713.2 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.