A diver of weight 670 N stands at the end of a diving board of length L = 4 m an
ID: 582580 • Letter: A
Question
A diver of weight 670 N stands at the end of a diving board of length L = 4 m and negligible mass (Figure 12-25). The board is fixed to two pedestals separated by distance d = 1.5 m. What are the magnitude and direction of the force on the board from the left pedestal? (Include the sign. Take upward to be positive.) What are the magnitude and direction of the force on the board from the right pedestal? (Include the sign. Take upward to be positive.) Which pedestal is being stretched and which is being compressed?Explanation / Answer
Given Data
weight 670 n
length L=4 m
Distance=1.5
Look at the moments about the right pedestal.
670*(4.0-1.5) = 1.5Fa Fa = 1116 N down
The force on the right p has to be equal and opposite the sum of the diver's weight and the downward Fa:
Fb = 1116 + 670 = 1786 N up
Ans(a) 1.1kN
(b)down
(c)1.7kN
(d)up
(e)left
(f)right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.