Determination of percentage of an unknown salt by titration A volume of 12.80 mL
ID: 582273 • Letter: D
Question
Determination of percentage of an unknown salt by titration A volume of 12.80 mL of 0.1080 M NaOH solution was used to titrate a 0.587 g sample of unknown containing KHSO.. what is the molecular mass of KHSO? (report answers to 4 or 5 significant figures Submit Answer Tries 0/99 What is the percent by mass of KHSO4 in the unknown? Submit Answer Tries 0/99 In this problem what mass of sample in grams would be needed to deliver about 22.10 mL in the next trial? Submit Answer Tries 0/99 In the second trial above, exactly 1.008 g was transferred into a flask to be titrated. If the initial buret reading is 0.10 mL, predict what the final buret reading be. Submit Answer Tries 0/99Explanation / Answer
Q1.
MW of KHSO4 = 136.169 g/mol
Q2
mol of base =MV = 0.1080*12.8*10^-3 = 0.0013824
ratio is 1:1
NaOH + KHSO3 = KNaSO3 + H2O
mol of acid, KHSO4 = 0.0013824
mass of KHSO4= mol*MW = 0.0013824*136.169 = 0.1882 g of KHSO4
% mass = 0.1882/0.587*100 = 32.06 %
Q3
mass of sample in grams fo V = 22.10 mL
mass of sample --> 22.1/12.8*0.587 = 1.01349 g of sample
Q4
m = 1.008 g transferred
final V --> (Vf-Vi) = dV
dV = 0.1+22.1 = 22.20 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.