An elevator is moving upward at a constant speed of 2.50 m/s. A bolt in the elev
ID: 582060 • Letter: A
Question
An elevator is moving upward at a constant speed of 2.50 m/s. A bolt in the elevator ceiling 3.00 m above the elevator floor works loose and falls.
A- How long does it take for the bolt to fall to the elevator floor?
B- What is the speed of the bolt just as it hits the elevator floor according to an observer in the elevator?
C- What is the speed of the bolt according to an observer standing on one of the floor landings of the building?
D- According to the observer in part C, what distance did the bolt travel between the ceiling and the floor of the elevator?
Explanation / Answer
a) height = 3.00 m
h = ut + 1/2 *g*t^2
let's watch in elevator frame
u = 0 with respect to elevator
h = 1/2 *g*t^2
t = sqrt(2*h/g)
t = 0.775 second
b) Velociy v of bolt before hitting floor with respect to elevator frame
v = u + gt and u = 0
=> v1 = g*t = 10*0.775 = 7.75 m/s
c)
accleration of bolt is same in both frames i.e. wrt ground or wrt elevator
so velocity before hitting floor wrt. observer on the ground = v1 - 2.5 = 5.25 m/s
d) distance travelled by bolt with respect to observer in part c
= 3 + 0.775*2.5 = 4.94 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.