Exercise 7.107 - Enhanced with Feedback Part A Some of the butane, C4H(g), n a 4
ID: 581054 • Letter: E
Question
Exercise 7.107 - Enhanced with Feedback Part A Some of the butane, C4H(g), n a 400.0 L cylinder at 31 C is withdrawna As a result, the pressure of the gas in the cylinder falls from 2.30 atn to 1.15 atm. The liberated heat is used to raise the temperature of 133.0L of water in a heater from 31 C to 64 C Assume that the combustion products are CO2(g) and H2O() exclusively, and determine the efficiency of the water heater. (That is, what percent of the heat of combustion was absorbed by the water?) a constant pressure in an excess of air 0? efficiency = Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Q = m*C*(Tf-Ti)
Q = 133*4.184*(64-31)
Q = 18363.576 kJ
then
Total heat
moles of C4H10
PV = nRT
n = PV/(RT) = 2.3*400/(31+273)/0.082 = 36.906
Hcomb = -2877.5
Qcombustion = -2877.5 * 36.906 = 106197.015 kJ
%eff = Qwater/Qcomb * 100% = 18363.576 /106197.015*100 = 17.3%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.