What is the concentration in ppm assuming that 2 quarts of dichlorobenzene has s
ID: 580799 • Letter: W
Question
What is the concentration in ppm assuming that 2 quarts of dichlorobenzene has spilled and evaporated in an unventilated area measuring 4 meters x 6 meters x 13 meters?
Your company has a degreasing process involving methylchloroform. Your exhaust ventilation system has failed and you have conducted area surveys. The lab reports to you a result of 6.3 grams collected on the sample media. You review your notes and determine that 4.5 liters of air were collected. What is the level of contaminant expressed as: mg/ m3 and expressed as ppm?
Explanation / Answer
Volume of the area = 4 x 6 x 13 = 312 m3 = 312000 L
Volume of dichlorobenzene = 2 quarts
1 US quart = 0.946 L
Density of Dichlorobenzene = 1300 g/L
Mass of Dichlorobenzene = 0.946 x 1300 = 1229.8 g
Concentration = (1229.8 / 312000) g/L
Concentration = 0.00394167 g/L = 3.94167 mg/L
Concentration = 3.941 ppm
Mass of Methylchloroform (contaminant) = 6.3 g = 6300 mg
Volume of air collected = 4.5 L
Concentration of Contaminant = (6300/4.5) mg/L
Concentration of Contaminant = 1400 mg/L = 1400 ppm
Concentration of Contaminant = 1400 x 1000 mg/m3 = 1.4 x 105 mg/m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.