The graph below shows the ideal gas law relationship (PV nRT) between pressure (
ID: 580721 • Letter: T
Question
The graph below shows the ideal gas law relationship (PV nRT) between pressure (P) and volume (V). If the tank is filled with 5 grams of oxygen (formula, O2 molecular weight, 32 grams per mole), what is the temperature of the tank in units of degrees Celsius? Click the icon to view the graph of the ideal gas law relationship. Click the icon to view conversion formulas for temperature scales. Click the icon to view the value and units of gas constant R for Ideal Gas Law. The temperature of the tank is 117 (Round your answer to the nearest whole number)Explanation / Answer
PV = nRT
T = PV/(nR)
n = masS/MW = 5/32 = 0.15625 mol
from the equatino
PV = 8
T = PV/(nR)
T = 8/(0.15625 *0.082) = 624.3 K
T = 624.3-273
T = 351.3 °C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.