382 Report Sheet Heat of Neutralization A piece of metal weighing 5.10 g at a te
ID: 580600 • Letter: 3
Question
382 Report Sheet Heat of Neutralization A piece of metal weighing 5.10 g at a temperature of 48.6°C was placed in a calorimeter in 20.00 mL of water at 22.1°C·The final equilibrium temperature was found to be 292°C. What is the specific heat of the metal? 8, 9. If the specific heat of methanol is 2.51 J/K-g, how many joules are necessary to raise the temperature of 50 g of methanol from 20°C to 70°C? 10. When a 3.25 g sample of solid sodium hydroxide was dissolved in a calorimeter in 100.0 g of water, the temperature rose from 23.9 to 32.0. Calculate /l (in kl mol NaOH) for the following solution process: NaOH(s)Na (ag)+OH(a) Assume that it's a perfect calorimeter and that the specific heat of the solution is the same as that of pure water.Explanation / Answer
Q = mcT
Q = heat energy (Joules, J), m = mass of a substance (kg)
c = specific heat (units J/kgK), is a symbol meaning "the change in"
T = change in temperature (Kelvins, K)
Question 8
Heat lost by metal = Heat gained by water
Mass of metal = 5.1 gm
temperature of metal = 48.6 0C.
Mass of water = 20 ml = 20 gm
Temperature of water = 22.1 0C.
Specific heat of water = 4.184 J/g0C
5.1 x sp ht x (48.6-29.2) = 20 x 4.184 x (29.2-22.1)
sp ht of Metal = 6.00 J/g0C
Question 9
Mass of methanol = 50 gm
T = 70 -20 = 500C
Specific heat of methanol = 2.51 J / K g
Q = 50 x 50 x 2.51 = 6275 Joules
6275 Joules of heat is needed
Question 10
Mass of water and NaOH = 100 +3.25 = 103.25 gm
T = 32-23.9 = 8.1 0C
Specific heat of water = 4.184 J / 0C g
Heat = 103.25 x 8.1 x 4.184 = 3499.18 Joules
Moles of NaOH = 3.25 x 1000 / 40 x 103.25 = 0.7869 M
Delta H of NaOH = 3499.18 / 0.7869 = 4446.79 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.