3) Solid Nal is slowly added to a solution that is 0.010 M in Cu\' and 0.010 M i
ID: 580268 • Letter: 3
Question
3) Solid Nal is slowly added to a solution that is 0.010 M in Cu' and 0.010 M in Ag. (a) Which compound will begin to precipitate first? (b) Calculate [Ag'] when Cul just begins to precipitate. (c) What percent of Ag remains in solution at this point? (For Cul. Kn" 5.l × 10-12 : for AgI, K-,-8.3 × 10-17) 4) Find the approximate pH range sutable for the separation of Fe" and Zn2·ions by precipitation of Fe(OH)3 from a solution 'hat is Initially 0.0 10 Min both Fe" and Z Assume a 99 percent precipitation of Fe OH). (For Fe(OH), Ky.-1.1 x 10-36; For Zn(( )H)2. K. 1 .8 × 10-14)Explanation / Answer
3. From the data
a) AgI having lower Ksp than CuI Ksp would precipitate out of solution first.
b) let us calculate [I-] needed for Cu+ precipitation,
[I-] = Ksp/[Cu+] = 5.1 x 10^-12/0.01 = 5.1 x 10^-10 M
the [Ag+] when CuI begins to precipitate = Ksp/[I-] = 8.3 x 10^-17/5.1 x 10^-10 = 1.63 x 10^-7 M
c) percent [Ag+] left in solution = 1.63 x 10^-7 x 100/0.01 = 0.00163%
4) Ksp of Fe(OH)3 is lower than Ksp of Zn(OH)2, therefore, Fe(OH)3 will precipitate out of solution first.
with 99% precipitation of Fe3+, amount left in solution = 0.01 - 0.01 x 0.99 = 0.0001 M
[OH-] needed for this Fe3+ when Zn(OH)2 begins to precipitate = sq.rt.(Ksp/[Zn2+])
= (1.8 x 10^-14/0.0001) = 1.8 x 10^-10 M
[H+] = 1 x 10^-14/1.8 x 10^-10 = 0.000055 M
pH needed for Zn(OH)2 precipitation = -log(0.000055) = 4.25
amount Fe3+ precipitated = 0.0099 M
[OH-] needed for this precipitation = cube.rt.(Ksp/[Fe3+])
= cube.rt(1.1 x 10^-36/0.0099) = 4.81 x 10^-12 M
[H+] = 1 x 10^-14/4.81 x 10^-12 = 0.0021 M
pH = -log[H+] = 2.68
So the pH needed for Fe(OH)3 precipitation = 2.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.