A solution containing 1.58 g of unknown molecular compound dissolved in 15.0 g o
ID: 580200 • Letter: A
Question
A solution containing 1.58 g of unknown molecular compound dissolved in 15.0 g of water freezes at -1.25 oC. KF for water = 1.86 oC/m. a) What is the solute and solvent in the solution? b) What is the freezing point depression (Tf)? c) What is the molality (m) of solution in mol/kg? (Tf = i x Kf x m) Show your calculations. d) How many moles of unknown substance is used in the solution? Show your calculations. e) What is the experimental molecular weight (or mass) of the unknown substance in g/mol? Show your calculations.
Explanation / Answer
a)
solute = least amount, in this case, the 1.58 of unkown
solvent = the most amount, this is water, typically
b)
find dTf -->
Tf normal = 0°C
dTf = -1.25°C
c)
molality from:
dTf = -m*Kf
m = dTf/Kf = 1.25/1.86 = 0.6720
d)
moles of subtance
molality = mol solute / kg solvent
mol solute = molality * kg = 0.6720 * 15*10^-3 = 0.01008
e)
MW = mass/mol = 1.58/0.01008
MW = 156.74 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.