Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

22When solutions of silver nitrate and calcium chloride are mixed, silver chlori

ID: 577671 • Letter: 2

Question

22When solutions of silver nitrate and calcium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation

2AgNO3(aq)+CaCl2(aq)2AgCl(s)+Ca(NO3)2(aq)

1:

What mass of silver chloride can be produced from 1.23 L of a 0.134 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units.

2:

The reaction described in Part A required 3.28 L of calcium chloride. What is the concentration of this calcium chloride solution?

Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

Q1

mol of AgNO3 --> MV = 1.23*0.134 = 0.16482 mol of AgNO3

Ag in AgNO3 = 0.16482

now, mass

mass = mol*MW = 0.16482*143.32 = 23.62g of Ag can be produced

Q2

for CaCl2

mol of CACl2 = 1/2* mol of AgNO3 = 1/2*0.16482 = 0.08241 mol of CaCl2

now...

[CaCl2 ] = mol/V = 0.08241 / 3.28

[CaCl2] = 0.02512 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote